21 Eylül Dünya Alzheimer Günü (Alzheimer nedir?)

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü (Alzheimer nedir?)

21 Eylül, tüm dünyada Alzheimer Günü olarak anılmaktadır. 'Alzheimer' çoğu zaman yaşlılık ile birlikte beyin hücrelerinin ölümünün artması sonucunda geri dönüşü olmayan bir nörolojik hastalıktır. Demansın en sık görülen tipidir.

Dünya Alzheimer Günü, her yıl 21 Eylül'de farkındalık yaratmak ve insanları bilinçlendirmek amacı ile ortaya çıkmıştır. Bugün, hastalığın erken teşhis edilmesini sağlamak açısından oldukça önemlidir.

Alzheimer hastalığı hafızayı ve diğer zihinsel işlevleri bozan ilerleyici bir hastalıktır. Bireyin günlük yaşamını yürütmesini sağlayan diğer bilişsel yeteneklerin kaybına da neden olan en yaygın demans şeklidir.

Halk arasında bunama olarak tanımlanan, nörolojik bir rahatsızlıktır. Beyin hücrelerinin zaman içinde azalması ile birlikte beyin küçülür. Bununla bağlantılı olarak kişilerin, unutkanlık problemleri başlar. Hafıza, düşünce ve davranış fonksiyonlarında da azalmaya yol açan bu hastalık, yaş ile birlikte kendini gösterir.

ALZHEİMER BELİRTİLERİ

Hastalık ilerledikçe, hastaların söyledikleri sözlerde ve yaptıkları eylemlerde mantık aramamak gerekir. Hasta belli şeylere takılarak, ısrarla aynı şeyleri söyleyebilir.

Düşünsel ve davranışsal olarak görülen bazı durumlar şunlardır;

-Günlük yaşamı etkileyecek düzeyde unutkanlık (özellikle yakın zamana ait olayları ve insan isimlerini hatırlayamama) -Günlük işleri yerine getirmekte (örneğin; alışveriş yapma, yemek pişirme ya da bir ev aletini çalıştırma) güçlük çekme -Kelime bulmakta güçlük çekme -Tarihleri unutma veya bildiği yolları bulamama -Karar vermekte (örneğin; giysi seçimi) güçlük çekme -Pratik düşünme (hesap yapabilme ya da planlama) becerisinin azalması -Sık kullanılan eşyaları yanlış yere koyma (örneğin; gözlüğünü ayakkabı dolabına koyma) -Kişilik değişiklikleri (örneğin; çevresindeki insanlardan kuşkulanma ve suçlama) -Ruh hali veya davranışlarda değişiklik (örneğin; çok çabuk ağlama ve sinirlenme ) -Sorumluluktan kaçınma

OViPL-pU5Eusw-sfv2fI8w.jpg

ALZHEİMER'IN EVRELERİ Alzheimer hastalığı 7 ayrı kademeye ayrılır ama üç evre olarak incelenir. Evrelerin geçişleri, özellikleri ve süreleri ise kişiye göre değişiklik gösterir. Birinci evrede hafif bir unutkanlık söz konudur. Bu evrenin başlangıcında, teşhis koymak çok kolay değildir. Kişinin yakınları, becerilerin veya bilgilerin unutulduğunu fark edebilir. Orta dönemde ise hastalığın en uzun devam ettiği bölümü yaşanır. Düşüncelerini toplamakta ve ifade etmekte zorluk başlar. Tuvalet problemi ve en iyi bilinen yerlerin ve kişilerin unutulması baş gösterir. İleri dönemde ise kişi artık her konuda başkasına bağımlıdır. Çevresi ile iletişimi kesilir.

ALZHEİMER HASTALIĞI NEDEN OLUR? Alzheimer nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte hastalığı tetikleyen bazı unsurlar olduğu düşünülüyor. Ani yaşanan aşırı üzüntüler Genetik yatkınlık Yaşlılık Kafa travması yaşamış olmak Sağlıksız ve dengesiz beslenme Diyabet hastalığı Uyku düzensizlikleri yaşamak

opFIPpzTm0Wwr82GtqdD3A.jpg

ALZHEİMER TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? Alzheimer hastalığının tedavisinde en etkili olan yöntem erken teşhis edilmesidir. Doktora erkenden başvurmak ve tedavi altına alınması en iyi olan tedavi yöntemidir. Kesin olarak bilinen bir tedavi yöntemi olmasa da bazı uygulamalar sayesinde semptomların ortadan kaldırılması ya da azaltılması mümkündür.

ALZHEİMER HASTALIĞINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

-Egzersiz Yapmak

-Düzenli ve Dengeli Beslenmek

-Alkol ve Sigara kullanımından uzak durmak

-Zihni aktif tutmak

-Sosyalleşmek
 
Üst Alt