Merkez Bankası PPK Üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna hayatını kaybetti

Merkez Bankası PPK Üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna hayatını kaybetti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna, 63 yaşında yaşamını yitirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerinden Prof. Dr. Yusuf Tuna (63) vefat etti.

Tuna, 13 Ekim 2021'de TCMB PPK Üyesi olarak atanmıştı.

''BANKAMIZIN ACI KAYBI...''

Yusuf Tuna'nın vefatına ilişkin Merkez Bankası'nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Bankamızın acı kaybı... Para Politikası Kurulu Üyemiz değerli akademisyen Prof. Dr. Yusuf Tuna vefat etmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı dileriz.''

PROF. DR. YUSUF TUNA KİMDİR? Prof. Dr. Yusuf Tuna 1959 yılında Trabzon’da doğdu. 1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksek Okulu Ekonomi-Maliye Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 1984 yılında İktisat Yüksek Lisans Programını, 1988 yılında ise İktisat Ana Bilim Dalı Doktora Programını tamamladı. 1991 yılında doçent, 1997 yılında profesör unvanını aldı. Çalışma hayatına 1977 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu Ankara Bölge Müdürlüğü'nde başlayan Tuna, 1980-82 yılları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı'nda görev yaptı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Politikası Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi oldu. Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim Belgesi'ne sahip olan Tuna, 2003-2004 yıllarında TMSF Yönetim Kurulu Üyesi, 2003-2009 yıllarında ise BDDK Kurul Üyesi olarak görev yaptı. Çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezine danışmanlık yapan Tuna’nın, 4 tane yayımlanmış kitabı,5 yayımlanmış kitap bölümü ve pek çok akademik makalesi bulunmaktadır. Evli ve 3 çocuk babası olan Tuna, 13 Ekim 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyeliği’ne atanmıştı.
 
Üst Alt