Rusya'dan ''Kış büyük olacak'' tehdidi

Rusya'dan ''Kış büyük olacak'' tehdidi

Rusya'nın devlete ait enerji şirketi Gazprom "Kış büyük olacak" sloganlı reklamıyla tepki çekti.

Gazprom’un yayınladığı iddia edilen videoda, Avrupa başkentleri buz tutmuş şekilde resmedildi.

Arka fondaysa "kış uzun geçecek" adlı bir şarkı yer alıyor.

Video, gaz akışının kesilmesi durumunda, kışın Avrupa için zor geçeceği konusunda tehdit gibi görülüyor.

Avrupa ve Rusya arasındaysa, soğuktan bir duvar tasvir ediliyor. Daha önce de sosyal medyada yayımlanan bir video ile kış geliyor Rusya'ya taşınma zamanı şeklinde propaganda videosu yayılmıştı.

Ukrayna İçişleri Bakan Danışmanı Anton Geraşçenko'nun sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, ''Gerçekten binlerce Ukraynalıyı öldürebileceklerini, başka bir ülkenin topraklarını ele geçirebileceklerini ve Avrupa'nın gaz şantajından korkarak başka yöne bakacağını mı düşünüyorlar?" ifadelerini kullandı.

Gazprom'dan 19 Ağustos'ta yapılan açıklamada, Kuzey Akım'da önceden planlanmış bakım nedeniyle 31 Ağustos'tan itibaren üç günlüğüne doğal gaz akışının durdurulacağı duyurulmuştu.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna'daki boru hatlarının yanı sıra Rus gazını Avrupa'ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak biliniyor.

Ukrayna savaşının başlamasının ardından Yamal-Avrupa hattı üzerinden de sevkiyat tümüyle durdurulurken Ukrayna üzerinden sevkiyat da yaklaşık yarı yarıya azalmıştı.

Rus yetkililer, Avrupa'ya yönelik doğal gaz sevkiyatındaki sorunların yaptırımlar nedeniyle yaşandığını öne sürerken, Avrupalı yetkililer, Rusya'nın enerji kaynaklarını bir silah olarak kullandığını iddia ediyor.
 
Üst Alt