Sevgilisi aşırı kıskanç olan kişiler dikkat! Partnerinizde Othello Sendromu olabilir

Sevgilisi aşırı kıskanç olan kişiler dikkat! Partnerinizde Othello Sendromu olabilir

Düzgün bir ilişkinin en belirgin özelliklerinden birisi de karşılıklı güven olarak tanımlanır. Fakat aşırı kıskançlık nedeniyle kavga yaşanan ilişkiler bir süre sonra ne yazık ki son bulmakta. Dozu ayarlanmayan kıskançlıkların sebepleri arasında yer alan Othello sendromu, kıskançlığın patolojik hali olarak tanımlanıyor.

vnqqbf-CoEuAjhJGXWSi5A.jpg

Aşırı kıskançlık yaşayan kişilerde ciddi bir sahiplenme nedeni söz konusu olmaktadır. Bu tür ilişkilerde aşırı sahiplenme tavrıyla sevgilisine yaklaşan kişi bir süre sonra karşısındaki insanı bunaltarak ona hayatı dar edebilir. Othello sendromu da bu belirtilere yol açmaktadır.
Sf7AoU5MI0CYswEUZD7LZQ.jpg

Aşırı kıskançlık nedeniyle biten ilişkilerde Othello sendromu görülebilir. Othello sendromu yaşayan kişiler, partnerini kötü niyet taşıdığı düşüncesiyle kafasında kurarak onu izleyebilir ve takıntı haline getirebilir.
krITgPF7c0WhnBrU3rNwMw.jpg

Sanrı şeklinde ortaya çıkan bu durum tedavi edilmediğinde kontrol edici, güvensiz, tartışmalı ve çaresizlik hissini insanın bedenine adeta sarar.
OHNvjeb-yEmS89LkgAiOwA.jpg

Sevgilisiyle yaşadığı ilişkilerde aşağıdaki belirtileri gören insanların psikiyatri uzmanlarına danışmaları tavsiye edilir. Her belirti Othello sendromuna yöneltilmemelidir. Bu konuda atılacak en doğru adım uzmanından tavsiye almaktan geçer.
cFOFVr4VrUSJkcqYnhIWUQ.jpg

Partneri kötü niyet taşıdığı düşüncesiyle izlemeSuçlayıcı bir tavırla partnerin davranışlarının sürekli sorgulanmasıPartnerin sosyal medya hesaplarına erişim çabası ve kiminle iletişim kurduklarını gizlice kontrol etmeTelefon görüşmeleri ve e-posta yazışmalarında partnerin kiminle görüştüğüne dair paranoyalara kapılmaPartnerin eşyalarını karıştırarak aldatma şüphesine dayanak bulma çabasıİşte, evde veya dışarıda partneri olağandışı saatlerde şaşırtmaya çalışmak
Q-F54RYO906vuxB9evO-xQ.jpg

Partnerin ev dışındaki faaliyetlerini kısıtlama çabası (evde hapsetmeye kadar sınırlama baskısı)Partnerin davranışlarını kontrol etme amacıyla duygusal şantaj yapmaPartneri aileden ve arkadaşlarından izole etme çabasıKıskançlığın neden olduğu ana soruna rağmen ilişkideki tüm çatışmalar için başkasını suçlamaKıskançlık sanrılarının yanlış olduğu kanıtlanmasına rağmen, kişinin bunu kabul etmemesi ve düşüncelerinin mantıksız olduğunu kavrayamamasıKötü muamele gören partnerin ilişkiyi bitirmek istemesi durumunda kişinin takip ve başka takıntılı davranışlar sergilemesiPartnere yönelik şiddet tehdidi veya fiziksel şiddete başvurmaİntihar girişimi ve kendine zarar verme davranışı sergileme
oUEucCCYfk6LiYW__z4ZbQ.jpg

Aşırı kıskançlık ciddi bir sahiplenme getirir. Bu tür ilişki kurmaya çalışan kişiler genellikle saldırgan, taciz, takip hatta şiddete yatkın olabilirler. Kadın cinayetleri aşırı kıskançlık çerçevesinde işlenebiliyor. Bu nedenle kişide kıskançlık sanrıları olması halinde psikolojik destek geciktirilmemelidir.
T3E9JROoQUukUrCRM8FnaA.jpg

Othello Sendromu’nda yaşanan bu kıskançlığın belirlenmesinde beynin frontal lob bozukluğu araştırılabilir. Othello Sendromu tedavisi hastalığın şiddetine göre ayakta veya yatarak uygulanabilir.
fmdr9T7bDUWZnnybgP5dxg.jpg

Şizofreni gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılan anti-psikotik ilaçlara burada da başvurulur. Bireysel ve aile terapisi de tedavi planına eklenir.
qq-wH70Pm0-CmJJ4ia_pJA.jpg

Othello Sendromu tedavisinde psikodinamik terapiler, kişiler arası ilişkiler terapisi ve bilişsel davranışçı terapi sıklıkla başvurulan yöntemlerdendir. Sanrılarla yaşayan bu kişilerin dünyayı ve hayatı daha gerçekçi görmeleri sağlanmaya çalışılır. Othello Sendromu ile ilişkili olabilecek diğer sorunların da tedavi edilmesi önemlidir.
TnhlZyson0-zLG3Z_Akc8g.jpg

Kişinin, partnerini aşırı şekilde kıskanmasına Othello Sendromu denir. Bu kıskançlık seviyesi patolojik boyuttadır ve çiftlerin hayatını önemli derece etkiler.Kişi, devamlı olarak partnerinin onu aldattığını düşünür. Bu inanç öyle güçlüdür ki bazen bu sanrılar, şiddete bile dönüşebilir.
rdtizeR0_kejV0OYVDkdVg.jpg

Bazen psikiyatrik bazen de daha ileri boyutta psikotik bozukluk yaşayan kişilerde bu sendrom görülür. Ancak; kesin tanı bir uzman eşliğinde konur.
 
Üst Alt